Here are the official winners at the 80th Annual La Junta Kids Rodeo and Race Meet which took place this past weekend at the Kids Rodeo Grounds.

Tiny Tot Girl Sportsmanship

Ashland Mosher, Hugo

Tiny Tot Boy Sportsmanship

Tripp Thomas, Ordway

Junior Girl Sportsmanship

Delaney Bond, Rocky Ford

Junior Boy Sportsmanship

Jack Kissel, Genoa

Senior Girl Sportsmanship

Kalyssa Rude, Hugo

Senior Boy Sportsmanship

Malachi Adams, Moscow, Kansas

Tiny Tot Girls' Pole Bending

1. Aspen Autry, Branson

2. Savannah Roberts, Colorado Springs

3. Isabelle Schier, Wild Horse

Tiny Tot Boys' Pole Bending

1. Bray Burnham, Kim

2. Ghett Hughes, Olney Springs

3. Carl Hughett, Elbert

Junior Girls' Pole Bending

1. Cassidy Evans, Yuma

2. Paige Eaks, Pueblo West

3. Izabella Dalton, Penrose

Junior Boys' Pole Bending

1. Waitley Sharon, Ordway

2. Evan Bottini, Fowler

3. Wyatt Williams, Penrose

Senior Girls' Pole Bending

1. Blake Ramsey, Cheraw

2. Bianca O'Bryan, Lamar

3. Maddie Thompson, Wiley

Tiny Tot Girls' Flag Race

1. Aspen Autry, Branson

2. Jenna Schier, Wild Horse

3. Jira Kissel, Genoa

Tiny Tot Boys' Flag Race

1. Maverick Barratt, Ordway

2. Trave Sharon, Ordway

3. Blevyns Brown, Ordway

Junior Girls' Flag Race

1. Haley Hall, Model

2. Paige Eaks, Pueblo West

3. Shyanna Reeves, Boone

Junior Boys' Flag Race

1. Evan Bottini, Fowler

2. Garrett Eaks, Pueblo West

3. Sage Bader, Kim

Tiny Tot Girls' Barrel Racing

1. Aspen Autry, Branson

2. Savannah Roberts, Colorado Springs

3. Jira Kissel, Genoa

Tiny Tot Boys' Barrel Racing

1. Krew Karney, Ordway

2. Trave Sharon, Ordway

3. Carl Hughett, Elbert

Junior Girls' Barrel Racing

1. Cassidy Evans, Yuma

2. Emma Sue Magee, Byers

3. Sage Garcia, Pueblo

Senior Girls' Barrel Racing

1. Aleeyah Roberts, Colorado Springs

2. Blake Ramsey, Cheraw

3. Jessi Ross, Elbert

Tiny Tot Girls' Goat Tying

1. Jaslyn Bates, Manzanola

2. Isabelle Schier, Wild Horse

3. Sarah Faith Adams, Moscow, Kansas

Tiny Tot Boys' Goat Tying

1. Trave Sharon, Ordway

2. Carl Hughett, Elbert

3. Acoya Bartlett, Cheraw

Junior Girls' Goat Tying

1. Paige Eaks, Pueblo West

2. Shyanna Reeves, Boone

3. Ashton Elliott, Sugar City

Junior Boys' Goat Tying

1. Cash Evans, Yuma

2. Waitley Sharon, Ordway

3. Evan Bottini, Fowler

Senior girls' Goat Tying

1. Blake Ramsey, Cheraw

2. Jacobi Larsen, Fowler

3. Maddie Thompson, Wiley

Senior Team Roping

1. Bob Walter, Model, and Grady Carroll, Trinidad

2. Reid Rodewald, Umatilla, Florida, and Miles Rader, Kim

3. Colt Honey, La Junta, and Jayla Brown, Ordway

Junior Girls' Breakaway Roping

1. Shyanna Reeves, Boone

2. Sierra Howland, Holly

3. Leilani Brown, Ordway

Junior Boys' Breakaway Roping

1. Joe Cash Autry, Branson

2. Byars Brown, Ordway

3. Braxton O'Bryan, Lamar

Senior Girls' Breakaway Roping

1. Blake Ramsey, Cheraw

2. Ellie Bush, Elbert

3. Jaylynn Tortorelli, Trinidad

Junior Dally Ribbon Roping

1. Byars Brown, Ordway, and Leilani Brown, Ordway

2. Joe Cash Autry, Branson, and Shyanna Reeves, Boone

3. Braxton O'Bryan, Lamar, and Elizabeth Schier, Wild Horse

Senior Boys' Chute Dogging

1. Colt Honey, La Junta

2. Tyler Springer, Cheraw

3. Denton Dietrich, Cheraw

Junior Boys' Steer Riding

1. Crowley McCuistion, Sugar City

2. Tucker Rader, La Junta

3. Coy Evans, Yuma

Senior Bull Riding

1. Denton Dietrich, Cheraw

2. Riley Rodewald, Umatilla, Florida

Senior Boys' 3/8-Mile Race

1. Levi Adams, Moscow, Kansas

2. Miles Rader, Kim

3. Joshua Adams, Moscow, Kansas

Senior Boys' 220-Yard Race

1. Miles Rader, Kim

2. Levi Adams, Moscow, Kansas

3. Joshua Adams, Moscow, Kansas

Senior Boys' Three-Horse Relay

1. Levi Adams, Moscow, Kansas

2. Joshua Adams, Moscow, Kansas

3. Malachi Adams, Moscow, Kansas

Senior Girls' 3/8-Mile Race

1. Blake Ramsey, Cheraw

Senior Girls' 220-Yard Race

1. Blake Ramsey, Cheraw

2. Jacobi Larsen, Fowler

3. Hannah Adams, Moscow, Kansas

Senior Girls' 14-Hand Race

1. Blake Ramsey, Cheraw

2. Hailey Davidson, Las Animas

3. Hannah Adams, Moscow, Kansas

Junior Girls' 3/8-Mile Race

1. Dray Hall, Cheraw

2. Sage Garcia, Pueblo

3. Izabella Dalton, Penrose

Junior Girls' 220-Yard Race

1. Shyanna Reeves, Boone

2. Sage Garcia, Pueblo

3. Chanlee Pennington, Manzanola

Junior Girls' Small Pony Race

1. Ashton Elliott, Sugar City

2. Dray Hall, Cheraw

3. Susanna Adams, Moscow, Kansas

Junior Boys' 3/8-Mile Race

1. Waitley Sharon, Ordway

2. Crowley McCuistion, Sugar City

3. Sage Bader, Kim

Junior Boys' 220-Yard Race

1. Crowley McCuistion, Sugar City

2. Wyatt Williams, Penrose

3. Waitley Sharon, Ordway

Junior Boys' Small Pony Race

1. Crowley McCuistion, Sugar City

2. Waitley Sharon, Ordway

3. Nathan Lammers, Elbert

Tiny Tot Girls' Shetland Pony Race

1. Dawsen Kouba, Pueblo

2. Trinity Ortiz, La Junta

3. Jira Kissel, Genoa

Tiny Tot Boys' Shetland Pony Race

1. Maverick Barratt, Ordway

2. Trave Sharon, Ordway

3. Acoya Bartlett, Cheraw

Junior Girls' Jockey Champ

Dray Hall, Cheraw

Junior Boys' Jockey Champ

Crowley McCuistion, Sugar City

Senior Girls' Jockey Champ

Blake Ramsey, Cheraw

Senior Boys' Jockey Champ

Levi Adams, Moscow, Kansas

Tiny Tot Girls' Arena Champ

Aspen Autry, Branson

Tiny Tot Boys' Arena Champ

Trave Sharon, Ordway

Junior Girls' Arena Champ

Shyanna Reeves, Boone

Junior Boys' Arena Champ

Joe Cash Autry, Branson

Senior Girls' Arena Champ

Blake Ramsey, Cheraw

Senior Boys' Arena Champ

Denton Dietrich, Cheraw

Hard Luck Cowgirl

Bristyl Barratt, Ordway

Hard Luck Cowboy

Kace Yoder, Karval

Tiny Tot Runner-up Cowgirl

Isabelle Schier, Wild Horse

All-Around Tiny Tot Cowgirl

Aspen Autry, Branson

Tiny Tot Runner-Up Cowboy

Maverick Barratt, Ordway

All-Around Tiny Tot Cowboy

Trave Sharon, Ordway

Junior Runner-up Cowgirl

Ashton Elliott, Sugar City

All-Around Junior Cowgirl

Shyanna Reeves, Boone

Junior Runner-up Cowboy

Waitley Sharon, Ordway

All-Around Junior Cowboy

Crowley McCuistion, Sugar City

Senior Runner-up Cowgirl

Jacobi Larsen, Fowler

All-Around Senior Cowgirl

Blake Ramsey, Cheraw

Senior Runner-up Cowboy

Levi Adams, Moscow, Kansas

All-Around Senior Cowboy

Miles Rader, Kim