The local high school wrestlers who qualified for their respective state tournament learned their first round opponents on Monday. The brackets are posted on the CHSAANow.com web site.

The state tournaments begin Thursday and end on Saturday. They will take place at the Pepsi Center in Denver.

Class 3A

La Junta Tigers

113: Isaiah Gamez (32-5) vs. Sergio Mendoza (15-13), Lamar

132: Noah Barrett (12-9) vs. Isaac DeLeon (28-13), Sterling

182: Wyatt Buhr (17-10) vs. London Spivey (37-5), Faith Christian

195: Mitchell Peabody (17-12) vs. Jack Power (32-2), Coal Ridge

285: Nick Martinez (4-9) vs. Andrew Estrada (14-5), Holy Family

Class 2A

Swink Lions

106: Michael Romero (24-8) vs. Marco Martinez (32-12), Sedgwick County/Fleming

126: Matthew Mendoza (26-18) vs. Hunter Wilson (23-10), Norwood

145: Kaleb Fisher (19-9) vs. Skieler Grooms (17-10), Ignacio

170: Aaron Oliver (12-18) vs. Derrick Poss (29-11), Akron

285: Justin Tucker (28-13) vs. Jeron Lippert (29-14), Wray

Rocky Ford Meloneers

106: Michael Maldonado (22-12) vs. Brody Despard (28-8), Byers

113: Dillon Jaramillo (12-1) vs. Michael Gutierrez (20-19), Burlington

120: Joziah Maestas (28-11) vs. Matthew Frank (26-4), Merino

126: Santino Mendoza (30-10) vs. Zeb Etter (23-18), Paonia

132: Dylan Miell (14-12) vs. Tyler Collins (17-4), Wray

138: Isiah Garcia (20-21) vs. Cody Jacobsen (28-3), Burlington

145: Carlos Romo (41-7) vs. Jace Peebles (27-15), Hotchkiss

152: Jadon Baldonado (14-19) vs. Kobryn Mann (37-5), Sedgwick County/Fleming

160: Diego Reyes (41-4) vs. Thomas Goeritz (24-18), Fowler

170: Jesse Tapia (28-5) vs. Konner Mauck (17-12), Lyons

182: Ezequiel Raso (3-9) vs. Carson Berghuis (17-16), Wray

195: Angel Estrada (2-5) vs. Kaleb Hargraves (24-11), Mancos

220: Simon Apdaca (9-10) vs. J.J. Horn (18-18), Fowler

285: Greg Garcia (39-4) vs. Michael Johnson (5-14), Highland

Fowler Grizzlies

106: Seth McFall (29-5) vs. Payton Planasky (16-10), Hayden

113: Fernando Salazar (25-19) vs. Adrian Nieto (22-4), Cedaredge

145: Dylan Palomino (32-16) vs. Case Reiber (26-10), Burlington

152: Chantz Lange (27-10) vs. Dustin Sanchez (22-13), Ignacio

160: Thomas Goeritz (24-18) vs. Diego Reyes (41-4), Rocky Ford

170: Seth Damgaard (23-19) vs. Austin Overholt (23-9), Norwood

182: Tyson Martiez (32-6) vs. Anthony Miller (20-12), Paonia

195: Dahlton McGhee (38-0) vs. Cayden Lynch (12-11), Yuma

220: J.J. Horn (18-18) vs. Simon Apodaca (9-10), Rocky Ford

285: Tyler Mullins (18-15) vs. Levi Peterson (26-10), Paonia

Crowley County Chargers

113: Isaiah Camacho (3-25) vs. Cade Rockwell (31-11), Wray

132: Tanner Howells (14-12) vs. Hector Flores (21-9), Highland

138: Jaden Harris (27-13) vs. Justin Traxler (29-13), Akron

145: Jared Bauer (32-10) vs. Riley Wilson (20-13), Norwood

152: Ryan Rivera (17-9) vs. Dayne Hines (14-11), Strasburg

160: Adam Schultz (28-8) vs. Rodrigo Molina (18-11), Dolores Huerta

220: Cannon Buford (13-17) vs. Jayce Bauer (26-8), County Line

County Line Rivals

132: Aiden Michael (22-12) vs. Alex McCracken (34-8), Cedaredge

138: Sam Wollert (13-21) vs. Tannen Kennedy (40-4), Meeker

152: Trevor Randel (33-2) vs. Jacob Shelton (16-22), Meeker

170: Jaime Ibarra (23-5) vs. Anthony Felice (27-9), Paonia

182: Dawson Roesch (30-8) vs. Toby Waddell (24-19), Cedaredge

220: Jayce Bauer (26-8) vs. Cannon Buford (13-17), Crowley County

285: Ken Cox (18-1) vs. Erik Shaffer (11-16), Soroco

Las Animas Trojans

170: Jacob Davis (8-10) vs. Braden Witzel (19-6), Burlington